Časté dotazy

Je k ORL vyšetření nutné doporučení praktického nebo dětského lékaře?

Ne, doporučení není nutné, ale je vhodné. Víme pak přesně, proč je vyšetření vyžadováno a kdo jej indikuje.

Je možno se k vyšetření objednat na určitou hodinu?

Ano, v současné době objednáváme pouze po předchozí telefonické dohodě a na konkrétní čas. Pokud přijdete a nejste objednáni resp. předem ohlášeni, může se stát, že nebudete ošetřeni vzhledem k vyčerpané kapacitě daného dne.

Jestliže se k vyšetření objednám, je dodržen objednací čas?

Čas objednání se snažíme dodržovat. Vždy je nutné počítat s časovou rezervou vzhledem k povaze našeho oboru a vzhledem k vysoké přeplněnosti ambulancí, taktéž se může s zkomplikovat ošetření předchozího pacienta.Co dělat v případě akutního onemocnění horních cest dýchacích ?

Doporučuje se vyčkat rozvoje plných příznaků onemocnění 2-3 dny, obzvláště u dětí je vhodné zůstat mimo kolektiv a začít běžným způsobem léčit příznaky rýmy či nachlazení – podat tišící léky na bolest ucha či krku, podat nosní kapky k oplasknutí sliznice nosu (ne jen mořskou vodu…), užívat mukolytika k podpoře smrkání.Co dělat při akutních stavech

Bolest ucha

Především je vhodné tišit bolest, studeným obkladem přes ucho a podáváním analgetik (tablety paracetamolu (např. Paralen nebo Panadol) Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo ušních analgetických kapek (Otobacid) a vyčkat nástupu účinku. Člověk, který bolestí trpí, by měl udržovat správnou polohu, kterou je polosed, nebo sed v předklonu. Doporučováno je i nastříkání nosního spreje (Olynth, Nasivin, Otrivin, Sanorin) do nosu a užívání dostatku tekutin. V případě, že potíže trvají, vyhledejte lékaře.

Krvácení z nosu

První řadě je potřeba krvácení zastavit. Pomůže k tomu stisknutí křídel nosu proti sobě po dobu několika minut. Do nosu můžete také vložit smotek vaty, či Gelasponu, namočených v nosních kapkách či nosním spreji (Nasivin, Olynth, Otrivin). Pomoci může také studený obklad na kořen nosu a zátylek. Důležité je si nelehat, ale zůstat v polosedě či předklonu. V případě polohy vleže hrozí zatékání krve do žaludku a následné zvracení. Postižený by si měl vypláchnout ústa vodou ale nic nepolykat. Pokud potíže trvají, vyhledat lékaře.

Bolest v krku

Bolest tište studeným obkladem na krk (Priessnitz), podáváním analgetik v tabletách (Panadol, Paralen, Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo lokálními analgetiky v podobě pastilek a kloktadel. Tablety Panadol a Paralen pomohou také při snižování teploty. Pijte dostatek tekutin a v případě, že potíže potrvají nb jsou jednostranné nb doprovázené vysokými teplotami a celkovou schváceností, vyhledejte lékařskou péči.

Polknutí cizího tělesa

Co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc a v žádném případě nezajídejte polknuté těleso další stravou!

Náhlá porucha sluchu (nedoslýchavost)

Pokud je porucha sluchu náhle vzniklá (víte, že nevznikla bezprostředně po koupání či manipulací vatových tyčinek v uchu apod.) a je provázena pocity nerovnováhy, závratí a pískáním nebo šuměním v uších (tyto příznaky, ale být přítomny nemusí) , vyhledejte včasně lékařskou péči. Pokud je porucha sluchu způsobena nadměrnou sluchovou zátěží (disco, koncert, hlučné stroje), je též doporučováno vyhledat lékařskou péči. Taktéž pokud máte podezření na vniknutí cizího tělesa do zvukovodu či poranění cizím tělesem , je viditelné krvácení -lékařskou péči vyhledejte ihned.

Chrapot

Doporučován je hlasový klid, léky ředící hleny a umožňující jeho vykašlání, dostatek tekutin a zvlhčování vzduchu. Člověk by neměl kouřit a v případě potřeby tišit bolest a eventuálně snižovat teplotu. Pokud jsou obtíže dlouhodobé resp. trvající několik týdnů, měl by vyhledat lékaře.

Nepřehlédněte :

5.2. -  9.2.   Dr. Hemalová nepřítomna

5.2.   Jílové 
-  sluchadla pouze pro objednané 

6.2.   Jesenice přítomna  sestra 
8-10

7.2.   Jílové
přítomna sestra  8-10, Jesenice přítomna
sestra 13-15

8.2.   Jílové přítomna sestra  10-15, sluchadla pouze pro objednané

9.2.   Jílové  přítomna sestra 8-10

v tuto dobu objednání, výsledky na pevné lince v Jesenici nb. v Jílovém

audiometrie a sluchadla pro pacienty dle objednání zůstávají

během nepřítomnosti lékaře mobilní telefon hovory nepřijímá

Přešli jsme na systém objednávání všech pacientů včetně akutních.

Na vyšetření se, PROSÍME , objednejte - lze telefonicky nebo cestou přes portál - záložka VZKAZY - odpovíme zpět pouze prostřednictvím portálu !!
V případě akutních problémů nám zavolejte nejlépe hned ráno na PEVNÉ LINKY 241 403 168 Jílové, 241 414 896 Jesenice.
Podle možností vás přijmeme ještě tentýž den. Pokud se dostavíte bez objednání, je možné, že nebudete ošetřeni pro naplnění kapacity daného dne.

Prosíme o trpělivost, pokud ihned nebereme telefon - ošetřujememe pacienty.

Dovolujeme si vás upozornit, že je nutné se z jakéhokoliv objednaného termínu omluvit telefonicky / přes portál nejpozději 24 hodin předem. V opačném případě bude pacientovi účtován storno poplatek 500 Kč.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close