Časté dotazy

Provádíme vyšetření na Covid -19 ?

Ne, k tomu jsou určeny speciální odběrová centra, ale žádanku k odběrům běžně vystavujeme.

Je k ORL vyšetření nutné doporučení praktického nebo dětského lékaře?

Ne, doporučení není nutné, ale je vhodné. 

Je možno se k vyšetření objednat na určitou hodinu?

Ano, v současné době objednáváme pouze po předchozí telefonické dohodě a na konkrétní čas.

Co dělat v případě akutního onemocnění horních cest dýchacích ?

Doporučuje se vyčkat rozvoje plných příznaků onemocnění 2-3 dny, obzvláště u dětí je vhodné zůstat mimo kolektiv a začít běžným způsobem léčit příznaky rýmy či nachlazení.

Jestliže se k vyšetření objednám, je dodržen objednací čas?

Čas objednání se snažíme dodržovat. Vždy je nutné vzhledem k povaze oboru ORL počítat s časovou rezervou – může se zkomplikovat ošetření předchozího pacienta.

Co dělat při akutních stavech

Bolest ucha

Především je vhodné tišit bolest, studeným obkladem přes ucho a podáváním analgetik (tablety paracetamolu (např. Paralen nebo Panadol) Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo ušních analgetických kapek (Otobacid) a vyčkat nástupu účinku. Člověk, který bolestí trpí, by měl udržovat správnou polohu, kterou je polosed, nebo sed v předklonu. Doporučováno je i nastříkání nosního spreje (Olynth, Nasivin, Otrivin, Sanorin) do nosu a užívání dostatku tekutin. V případě, že potíže trvají, vyhledejte lékaře.

Krvácení z nosu

První řadě je potřeba krvácení zastavit. Pomůže k tomu stisknutí křídel nosu proti sobě po dobu několika minut. Do nosu můžete také vložit smotek vaty, či Gelasponu, namočených v nosních kapkách či nosním spreji (Nasivin, Olynth, Otrivin). Pomoci může také studený obklad na kořen nosu a zátylek. Důležité je si nelehat, ale zůstat v polosedě či předklonu. V případě polohy vleže hrozí zatékání krve do žaludku a následné zvracení. Postižený by si měl vypláchnout ústa vodou ale nic nepolykat. Pokud potíže trvají, vyhledat lékaře.

Bolest v krku

Bolest tište studeným obkladem na krk (Priessnitz), podáváním analgetik v tabletách (Panadol, Paralen, Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo lokálními analgetiky v podobě pastilek a kloktadel. Tablety Panadol a Paralen pomohou také při snižování teploty. Pijte dostatek tekutin a v případě, že potíže potrvají delší dobu, vyhledejte lékařskou péči.

Polknutí cizího tělesa

Co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc a v žádném případě nezajídejte polknuté těleso další stravou!

Náhlá porucha sluchu (nedoslýchavost)

Pokud je porucha sluchu náhle vzniklá a je provázena pocity nerovnováhy, závratí a pískáním nebo šuměním v uších (tyto příznaky, ale být přítomny nemusí) , vyhledejte včasně lékařskou péči. Pokud je porucha sluchu způsobena nadměrnou sluchovou zátěží (disco, koncert, hlučné stroje), je též doporučováno vyhledat lékařskou péči. Taktéž pokud máte podezření na vniknutí cizího tělesa do zvukovodu či poranění cizím tělesem , lékařskou péči vyhledejte ihned.

Chrapot

Doporučován je hlasový klid, léky ředící hleny a umožňující jeho vykašlání, dostatek tekutin a zvlhčování vzduchu. Člověk by neměl kouřit a v případě potřeby tišit bolest a eventuálně snižovat teplotu. Pokud jsou obtíže dlouhodobé resp. trvající několik týdnů, měl by vyhledat lékaře.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close