Časté dotazy

Je k ORL vyšetření nutné doporučení praktického nebo dětského lékaře?

Ne, doporučení není nutné, ale je vhodné. 

Je možno se k vyšetření objednat na určitou hodinu?

Ano, ale je třeba počítat s objednacím termínem 7-14 dnů. Pacienty objednáváme od 10 hodin. Čas mezi 8.30 až 10.00 hod. je určen pro akutní onemocnění.

Co dělat v případě akutního onemocnění?

Dostavit se na vyšetření v čase 8.30–9.30 hod. Tato doba je každý den vymezena pro pacienty s akutním onemocněním.

Jestliže se k vyšetření objednám, je dodržen objednací čas?

Čas objednání se snažíme dodržovat – objednaný pacient má přednost před neobjednaným. Je však třeba počítat s až 20minutovou rezervou – může se zkomplikovat ošetření předchozího pacienta.

Po ošetření se mám dostavit ke kontrolnímu vyšetření. Budu muset čekat mezi neobjednanými pacienty?

Ne. Pacient je ke kontrolnímu vyšetření objednán na konkrétní termín, který mu vyhovuje.

Co mám dělat, jestliže nejsem akutní pacient, na ORL vyšetření spěchám, ale nabídnutý objednací termín je zadlouho?

V tom případě můžete přijít v čase 8.30–9.30 hod. a počkat mezi neobjednanými pacienty. Vezměte ovšem v úvahu zvýšené riziko infekčního onemocnění. Tento čas je vymezen pro akutně nemocné, tedy zpravidla infekční pacienty.

Co dělat při akutních stavech

Bolest ucha

Především je vhodné tišit bolest, studeným obkladem přes ucho a podáváním analgetik (tablety paracetamolu (např. Paralen nebo Panadol) Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo ušních analgetických kapek (Otobacid) a vyčkat nástupu účinku. Člověk, který bolestí trpí, by měl udržovat správnou polohu, kterou je polosed, nebo sed v předklonu. Doporučováno je i nastříkání nosního spreje (Olynth, Nasivin, Otrivin, Sanorin) do nosu a užívání dostatku tekutin. V případě, že potíže trvají, vyhledejte lékaře.

Krvácení z nosu

První řadě je potřeba krvácení zastavit. Pomůže k tomu stisknutí křídel nosu proti sobě po dobu několika minut. Do nosu můžete také vložit smotek vaty, či Gelasponu, namočených v nosních kapkách či nosním spreji (Nasivin, Olynth, Otrivin). Pomoci může také studený obklad na kořen nosu a zátylek. Důležité je si nelehat, ale zůstat v polosedě či předklonu. V případě polohy vleže hrozí zatékání krve do žaludku a následné zvracení. Postižený by si měl vypláchnout ústa vodou ale nic nepolykat. Pokud potíže trvají, vyhledat lékaře.

Bolest v krku

Bolest tište studeným obkladem na krk (Priessnitz), podáváním analgetik v tabletách (Panadol, Paralen, Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo lokálními analgetiky v podobě pastilek a kloktadel. Tablety Panadol a Paralen pomohou také při snižování teploty. Pijte dostatek tekutin a v případě, že potíže potrvají delší dobu, vyhledejte lékařskou péči.

Polknutí cizího tělesa

Co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc a v žádném případě nezajídejte polknuté těleso další stravou!

Náhlá porucha sluchu (nedoslýchavost)

Pokud je porucha sluchu provázena pocity nerovnováhy, závratí a pískáním nebo šuměním v uších, vyhledejte včasně lékařskou péči. Pokud je porucha sluchu způsobena nadměrnou sluchovou zátěží (disco, koncert, hlučné stroje), je též doporučováno vyhledat lékařskou péči.

Chrapot

Doporučován je hlasový klid, léky ředící hleny a umožňující jeho vykašlání, dostatek tekutin a zvlhčování vzduchu. Člověk by neměl kouřit a v případě potřeby tišit bolest a eventuálně snižovat teplotu. Pokud jsou obtíže dlouhodobé, měl by vyhledat lékaře.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close